תסמינים ואזומוטוריים 01.08.2022

הקשר בין דלקת להיארעות תסמינים ואזומוטוריים בגיל המעבר

תסמינים ואזומוטוריים (VMS), השכיחים ביותר אצל נשים בגיל המעבר, נקשרו בעבר לדלקת, אך האם דלקת היא גורם סיכון או תוצאה של VMS?

אישה בגיל המעבר. אילוסטרציה

תסמינים ואזומוטוריים (VMS), התסמינים השכיחים ביותר אצל נשים בגיל המעבר, נקשרו בעבר לדלקת. האם דלקת היא גורם סיכון או תוצאה של VMS היא שאלה שנותרה ללא מענה. מטרת המחקר שפורסם בכתב העת Menopause היתה לקבוע האם רמות מוגברות של מדדי דלקת היו קשורות לעלייה בהיארעות VMS אצל נשים ללא VMS במצב הבסיסי והאם הקשר הזה השתנה בהקשר של גיל המעבר בשלביו השונים או כתלות במוצא אתני.

החוקרים השתמשו בנתוני אורך לגבי היארעות VMS, רמות חלבון מגיב Cי(hs-CRP, n = 1,922) ואינטרלוקין- 6 (IL-6, n = 203) מ- 13 ביקורי מעקב במסגרת Study of Women's Health Across the Nation שכלל נשים ממוצא אתני שונה בגיל המעבר. החוקרים ביצעו אנליזה על מנת להעריך את הקשר בין סמני דלקת להיארעות VMS אצל נשים ללא VMS במצבן הבסיסי.

תוצאות המחקר הראו כי לא נמצא קשר משמעותי בין היארעות VMS ל-hs-CRP לאחר דיכוטומיזציה (>3 לעומת ≤3 מיליגרם/ליטר) במצב הבסיסי, במעקב ראשון או מקדים (יחס סיכונים מותאם 1.04-2.03) או IL-6 (>1.44 לעומת ≤1.44 פיקוגרם/מיליליטר) בביקור 1, בביקור עוקב או קודם (יחס הסיכונים, 0.67-1.62), או hs-CRP במדידות חוזרות או ערכי IL-6 לאורך 13 ביקורי מעקב.

החוקרים הראו כי לא נמצא קשר משמעותי בין מדדי דלקת, hs-CRP או IL-6 ל-VMS, מה שמצביע על כך שלא סביר כי דלקת היא גורם סיכון ל-VMS.

מקור: 

Gold et. al (2022) Menopause DOI: 10.1097/GME.0000000000002005

נושאים קשורים:  גיל המעבר,  מחקרים,  דלקת,  תסמינים ואזומוטוריים,  סיכון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו