הפרעה בשנת REM 01.08.2022

הפרעה בשנת REM ואיתור ירידה קוגניטיבית על ידי מאפיינים לשוניים

מטופלים עם הפרעות התנהגות בשנת תנועת עיניים מהירה הראו שינויים שפתיים, המייצגים ירידה קוגניטיבית ועשויים להיות פרודרומלים להמרה לסינוקלאינופתיה

שינה. אילוסטרציה

מטופלים עם סינוקלאינופתיות מראים לעתים קרובות הפרעות בשפה. עם זאת, עדיין לא ידוע האם למטופלים עם הפרעות התנהגות בשנת תנועת עיניים מהירה (iRBD: isolated rapid eye movement sleep behavior disorder) יש ליקוי שפה פרודרומלי.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Movement Disorders, החוקרים בדקו האם ההפרעות השפתיות ב-iRBD עשויות לשמש כסמנים ביולוגיים להמרה לסינוקלאינופתיה, כולל ההשפעה האפשרית של ליקוי קוגניטיבי קל (MCI: mild cognitive impairment), משימת דיבור ואוטומציה של תהליך הניתוח (analysis procedure).

במחקר השתתפו 139 מטופלים אשר נולדו בצ'כיה, מתוכם 40 iRBD ללא MCI ו-14 iRBD עם MCI, אשר הושוו עם 40 חולי פרקינסון (PD) ללא MCI ועם 15 חולי פרקינסון עם MCI ו-30 נבדקי ביקורת בריאים. במסגרת המחקר נעשה תמלול של שיח ספונטני ונרטיב סיפורי, והובאו הערות לשוניות. החוקרים ערכו אנליזה כמותית לחישוב שלושה מאפיינים לשוניים. הערות אנושיות הושוו עם הערות שבוצעו באופן אוטומטי.

בהשוואה לנבדקי הביקורת, חולים עם iRBD הראו צפיפות תוכן נמוכה יותר, אשר משקפת הפחתה של מילות תוכן ולוואי. תת הקבוצות של PD ושל iRBD עם MCI הביעו מופע מצומצם יותר של מילים ייחודיות ומספר גבוה יותר של חזרות n-gram, מה שמעיד על עושר מילוני דל יותר.

משימת השיח הספונטני הדגימה ליקוי שפה בקרב קבוצת ה-iRBD ללא MCI, עם אזור מתחת לעקומה של 0.72, בעוד שהמטלה הסיפורית שיקפה בצורה טובה יותר את הנוכחות של MCI והבחינה בין תת הקבוצות של PD ו-iRBD עם MCI  לעומת נבדקי הביקורת, עם אזור מתחת לעקומה של עד 0.81. כמו כן, הושג מתאם חזק בין התוצאות שחושבו באופן ידני לבין אלו אשר חושבו באופן אוטומטי.

החוקרים מסכמים כי מאפיינים לשוניים עשויים לשמש כגישה אוטומטית ואמינה לאיתור ירידה קוגניטיבית הנגרמת מנוירו-דגנרציה פרודרומלית בקרב מטופלים עם iRBD. מאפיינים אלה עשויים לספק תוצאים חשובים לניסויים טיפוליים עתידיים.

מקור:

Šubert, M., Šimek, M., Novotný, M., Tykalová, T., Bezdíček, O., Růžička, E., Šonka, K., Dušek, P., & Rusz, J. (2022). Linguistic Abnormalities in Isolated Rapid Eye Movement Sleep Behavior Disorder. Movement Disorders : Official Journal of the Movement Disorder Society.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סינוקלאינופתיות,  פרקינסון,  הפרעות שפה,  לקות קוגניטיבית,  פאראסומניה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו